MİNE VE DİŞ ŞEKİLLENDİRME

Şekilsiz veya uyumsuz dişler, gerektiği kadar gülümsemenizi engelleyebilecek hoş olmayan bir görünüme sahip olabilir. Mine şekillendirme, küçük kusurları düzeltmek ve dişlerinizin genel görünümünü iyileştirmek için diş minesini yeniden şekillendiren kozmetik bir diş prosedürüdür. Bazı durumlarda, dişleri şekillendirmek için kozmetik yapıştırma ile koordineli olarak mine konturlama işlemleri de kullanılabilir. Aşağıdaki durumlarda mine şekillendirme sizin için doğru olabilir:

Dişleriniz uzunsa

Dişleriniz normalden uzun görünüyorsa, uzunluğu azaltmak için mine konturlama yapılabilir. Ancak normalden daha uzun görünen dişler diş eti hastalığının neden olduğu diş eti çekilmesinin de bir işareti olabilir. Bu nedenle, diş hekiminizin tedaviye devam etmeden önce nedeni belirlemesi gerekecektir.

Dişleriniz düzensizse

Mine şekillendirme, dişleri eşit olmayan büyüklükte olan kişiler için idealdir. Farklı boyutlarda birden fazla diş olduğunda bazı dişlerin boyu küçülürken bazılarına kompozit malzeme eklenebilir. Sonuç, uygun boyutta ve eşit çizgide dişlerdir.

Küçük kusurlarınız varsa

Mine şekillendirme, dişlerinizin şeklinde ve/veya uzunluğunda küçük ayarlamalar yapmak için idealdir. Bunun nedeni diş hekiminizin çıkarabileceği mine miktarının sınırlı olmasıdır. Ne yazık ki, diş minesine çok fazla müdahale etmek, dişlerinizi zayıflatabilir ve onları çürümeye karşı daha duyarlı hale getirebilir. Bu nedenle daha ciddi kusurlar, kaplama gibi farklı bir yaklaşım gerektirebilir.

Hızlı sonuçlar istiyorsanız

Mine şekillendirme, tek bir diş randevusu sırasında yapılabilir. İhtiyaç duyulan şekillendirme miktarına bağlı olarak, çoğu randevu yaklaşık 30-45 dakika içinde tamamlanabilir. Ancak kompozit malzeme ilavesi gerektiren randevular, kompozit bir seferde tek kat uygulanıp sertleştirildiği için daha uzun sürebilir.

Kalıcı sonuçlar istiyorsanız

Diş minesi yeniden büyümez, bu da diş mineniz yeniden şekillendirildikten sonra sonuçların kalıcı olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, dişlerinize malzeme eklemek için kozmetik yapıştırma kullanılmışsa, bu malzemenin yıprandığında değiştirilmesi gerekecektir. Ortalama olarak, kompozit malzemeler uygun şekilde bakım yapılırsa yaklaşık 5-7 yıl dayanabilir.

İnvaziv olmayan bir prosedür istiyorsanız

Mine şekillendirme sadece dişlerinizin en dış tabakasını etkilediğinden, invaziv olmayan bir kozmetik diş tedavisi olarak kabul edilir. Ayrıca, diş minesi şekillendirme prosedürü sırasında diş anesteziklerinin kullanımına genellikle ihtiyaç duyulmaz.

Ağız sağlığınızı iyileştirmek istiyorsanız

Mine şekillendirmenin sadece estetik faydalardan fazlasını sunabileceği bazı durumlar vardır. Örneğin, küçük üst üste binmeleri düzeltmek, o bölgedeki plak birikimini azaltabilir. Bu da diş çürümesi ve diş eti hastalığı riskinizi azaltır.