DİŞ TELLERİ

Yetişkinler, gençler ve çocuklar için farklı diş teli türlerini karşılaştırırken, günümüzde mevcut olan 4 ana diş teli türü vardır:

 1. Metal diş telleri
 2. Seramik diş telleri
 3. Kendinden bağlanan parantezler
 4. Clear Aligner’lar

Metal Diş Telleri

Metal veya geleneksel diş telleri, dünya çapında en yaygın diş teli türüdür ve 100 yılı aşkın bir süredir kullanılmaktadır. Geçmişte, diş telleri çok hacimli ve dikkat çekiciydi. Neyse ki, bugün diş telleri 100 yıl önce oldukları gibi değil. İnovasyon ve teknolojideki gelişmeler:

 • Daha küçük
 • Daha hızlı üretilen
 • Daha rahat
 • Daha efektif diş tellerine olanak sağladı.

Metal diş telleri en çok çocuklar ve ergen hastalar arasında popülerdir. Teller, dişlere uygulanarak ve bir tel ile bağlanarak çalışırlar. Tel, aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi renkte gelen elastik bağlar kullanılarak parantezlere bağlanır. Dişleri hareket ettirmek için ortodontist, 4-8 haftada bir telde ayarlamalar yapar.

Çıkarılabilir olan şeffaf plakların aksine, bazı ebeveynler ve hastalar metal diş tellerini sever çünkü çocuklarına takmalarını hatırlatmaları gerekmez. Bununla birlikte, metal diş telleri özen ve dikkat gerektirir ve tedavi boyunca iyi bir ağız hijyeni şarttır.

Seramik Diş Telleri

Seramik diş telleri; şeffaf, diş renginde malzemeden yapılmıştır. Metal diş telleriyle aynı şekilde çalışırlar, ancak daha az göze çarparlar. Seramik diş telleri, clear aligner veya lingual diş tellerinin kendileri için uygun olmadığını düşünen ancak yine de dişlerini daha az görünen bir telle ve uygun fiyatlı bir şekilde düzeltmek isteyen hastalar arasında popülerdir. Bu hastalar estetik odaklı ergenler ve yetişkinler olma eğilimindedir.

Metal diş tellerine kıyasla seramik diş telleri daha az fark edilir ve metal diş tellerine göre ekonomik bir alternatif sunar. Ancak bilmelisiniz ki bu teller, metal diş tellerinden biraz daha büyüktür ve beslenme ve fırçalama alışkanlıklarına bağlı olarak lekelenebilir.

Kendinden Bağlanan Diş Telleri

Kendinden bağlanan diş telleri, metal ve seramik diş tellerine benzer şekilde çalışır ve metal veya şeffaf/seramik malzeme olarak mevcuttur. Onlar da dişleri hareket ettirmek için diş tellerine güvenirler. Kendinden bağlanan diş telleri ile metal veya seramik diş telleri arasındaki fark, kendinden bağlanan diş tellerinin teli yerinde tutmak için elastik kauçuk bağlar yerine klipsler kullanmasıdır.

Kendinden bağlanan parantezler, ayarlanması ne kadar kolay olduğundan dolayı aşağıdaki kişiler için iyi bir seçimdir:

 • Rahatsızlığa daha duyarlı hastalar
 • Dişçi koltuğunda çok uzun süre hareketsiz oturamayan hastalar
 • Gelişimsel gecikmeleri ve ortodontik ihtiyacı olan hastalar

Şeffaf Plaklar (Clear Aligner)

Şeffaf plaklar son on yılda popüler hale geldi.  Bunun sebebi:

 • Şeffaf olması
 • Çıkarılabilir olması
 • Daha kolay fırçalama sağlaması ve diş ipi kullanımına izin vermesi
 • Bazı sınırlı durumlarda diş teli tedavilerinden daha hızlı olması
 • Bazı durumlarda daha az ve kısa randevu gerektirmesi

Şeffaf plaklar, daha gençken diş teli takmış olan ve sadece “rötuş”a ihtiyaç duyan hastalar için olduğu kadar yanlış hizalanmış dişler, büyük overbite, çene hizalama sorunları olmayan ve boşlukları olan hafif ila orta şiddette diş problemleri olan hastalar için harikadır. Ancak herhangi bir şeffaf plak sistemi, zor problemleri veya kapsamlı tedavileri ele alırken diş tellerine kıyasla önemli sınırlamalara sahiptir.