DİŞ KÖPRÜLERİ

Diş köprüleri, ağzınızdaki bir veya daha fazla eksik dişi değiştirmek için kullanılır. Diş köprüleri, destek dişlerin üzerine yapıştırılarak veya bazı durumlarda eksik dişlerin yanına yerleştirilen implant üzerine sabitlenir.

Diş Köprüsü Tedavisi

Diş hekiminizin köprünüzü tamamlaması normalde iki veya daha fazla ziyaret alır. İlk ziyaretinizde, tipik olarak eksik dişin her iki tarafında bulunan destek dişler hazırlanır. Bu, destek dişlerin üzerinde kayan kuronlara yer açmak için yapılır. Bu kuronlar aynı zamanda eksik dişin yerine konan tutucu olarak da hizmet eder.

Daha sonra, bir diş laboratuvarının köprüye özel olarak uyabilmesi için destekleyici dişlerin bir ölçüsü alınır. Son olarak, destekleyici dişleri ve aralarındaki boşluğu korumak için geçici bir diş köprüsü yerleştirilir.

İkinci ziyaretinizde kalıcı köprü yerleştirilir ve uygun şekilde oturmasını ve çalışmasını sağlamak için ayarlanır. Köprünün oturması tatmin ediciyse, diş hekiminiz köprüyü kalıcı olarak yerine oturtmaya devam edecektir.

Eksik Dişlerin Yerine Getirilmesinin Önemi

Eksik dişlerin yerine konması, kozmetik avantajının yanı sıra düzgün çiğneme ve konuşma yeteneğinizi de geri kazandıracaktır. Ayrıca eksik dişlerin neden olduğu boşluk, çevredeki dişlerin o boşluğa kaymasına izin verebilir. Bu kayma, çene ekleminizde sorunlara neden olabilecek ısırma sorunlarına neden olabilir. Bu kaymış dişlerin temizlenmesi de daha zordur, bu da onları diş eti hastalığına, çürümeye ve hatta ek diş kaybına karşı daha duyarlı hale getirir.