PORSELEN İNLAY VE ONLAYLER

Modern kozmetik diş hekimliği, bize dişlerinizle ilgili yapısal sorunları çözmek için özel yapım dolgular oluşturmaya yardımcı olacak teknolojideki ilerlemeleri sağlamış durumda. Porselen inlay ve onlayler, dişinizin yüzeyini onarmaya yardımcı olan doğal görünümlü dolgulardır. Güçlüdürler ve gelecekteki diş sorunlarını önlemeye yardımcı olurlar.

Hem porselen inlayler hem de onlayler, diş kuronundan daha az kapsamlı bir onarım gerektiren ancak diş dolgusundan daha destekleyici bir şeye ihtiyaç duyacak kadar ciddi olan boşlukları olan dişler için mükemmeldir. Ayrıca restorasyon gerektiren küçük çatlakları veya kırıkları olan dişler için de çok uygundur. Porselen inlayler ve onlayler, kendi dişinizin maksimum miktarının korunmasını sağlayan bir seçimdir.

Porselen inlayler ve onlayler genellikle aynı amaca hizmet ederken, ikisi arasında ince farklar vardır:

Porselen inlayler: İnlayler dişin ortasına yerleştirilerek yapıştırılır. Çoğunlukla sorunlu alanların sığ fakat geniş olduğu ve dişin dış yüzeylerine yakın olduğu çürük veya hasarlı dişler için kullanılırlar.

Porselen onlayler: Önceki büyük dolgunun başarısız olduğu ve değiştirilmesi gerektiğinde veya onarılması gereken büyük bir boşluk varsa onlayler gerekli olabilir. Onlayler ayrıca birden fazla uçtaki hasarı onarmak için de kullanılabilir.

Her seçenek, kalan diş yapınıza daha fazla destek vererek, sonunda diş kuronları, köprüler veya implantlar gibi daha fazla tedaviye ihtiyaç duyma ihtimalinizi en aza indirerek yardımcı olur.

İnlay ve Onlaylerin Dolgu ve Kuronlardan Farkı Nedir?

Diş dolguları hemen hemen her diş yüzeyindeki diş çürümelerini gidermek için kullanılır. Diş kuronları, çürük veya travma nedeniyle zayıflamış dişlerin üzerine yerleştirilir. İnlayler, diş uçları arasındaki çürümeyi giderir. Onlayler diş uçlarındaki ve üzerindeki çürüklere yöneliktir. Tüm bu onarıcı hizmetler arasında çapraz uygulamalar vardır, ancak her biri özel olarak farklı bir amaç için tasarlanmıştır.

Porselen İnlay ve Onlaylerin Avantajları

Yukarıda bahsedildiği gibi porselen inlayler ve onlayler, dişlerinizin ara restorasyonlara ihtiyaç duyduğu durumlar için harika bir çözümdür. Aşağıdakiler dâhil birçok avantaj sunarlar:

Özel uygulama: İnlayler ve onlayler minimum hazırlık gerektirir ve dişinizi mümkün olduğunca korur. Mevcut dişinizin ölçüleri kullanılarak dişinize sıkıca oturacak bir kalıp oluşturulur.

Doğal görünüm: Kullanılan porselen, mevcut diş renginize uygundur ve rezin dolguların yapabildiği gibi zamanla solması olası değildir.

Kolay temizlik: Tam oturmaları nedeniyle inlayler ve onlayler tıpkı doğal dişleriniz gibidir, ayrıca diş kuronlarından daha az hacimlidir, fırçalamayı ve diş ipi kullanmayı kolay hale getirir. Ayrıca leke tutmaz.

Doğal his: Doğru yapıldığında, tıpkı doğal dişleriniz gibi hissettirir ve işlev görür.

Güç: Dişinize yapıştırıldıktan sonra porselen eklemeler, hasarlı dişe güç ve destek katar.

Uzun ömürlülük: Porselen malzeme oldukça dayanıklıdır ve uzun süre dayanacak şekilde yapılmıştır.

Güvenlilik: Porselen malzeme sıcak veya soğuk yiyecek ve içeceklerle büzülmez veya genişlemez, yani dişlerinizi çatlatmaz.