Diş Eti Yapılandırma

Diş etleriniz dişlerinizin üzerinde çok aşağıda veya çok yukarıda duruyorsa ve gülüşünüzden memnun değilseniz diş eti şekillendirme ameliyatına aday olabilirsiniz. Diş eti yeniden şekillendirme veya doku şekillendirme olarak da adlandırılan bu kozmetik diş prosedürü, düzensiz diş eti çizgisini düzeltebilir ve size gurur duyabileceğiniz bir gülümseme verebilir.

Diş Eti Şekillendirme Ameliyatı: Gerekli mi?

Diş eti şekillendirme tek başına kozmetik bir işlem olarak kabul edilir. Çoğu zaman tıbbi olarak gerekli değildir. Çoğu insan, gülüşlerinin görünümünü iyileştirmek için diş etlerini yeniden şekillendirir. Bununla birlikte, bazı kişiler, kuron uzatma, cep küçültme ve rejeneratif prosedürler gibi diğer gerekli periodontal prosedürlerin bir parçası olarak diş eti şekillendirme ameliyatına tabi tutulur.

Kozmetik olarak kabul edilmeyen diş eti şekillendirme prosedürleri, çekilme meydana geldiğinde diş eti dokusu eklemeyi ve diş kuronunun bir kısmını kaplayan aşırı büyümüş dokuyu düzeltmeyi içerir.

Ne Beklemeli?

Diş eti şekillendirme ameliyatı diş hekiminin muayenehanesinde yapılır. Şu anda diş hekimleri diş eti şekillendirme prosedürünü gerçekleştirmek için neşter, lazer ve radyocerrahi kullanıyor. Diş hekiminize durumunuza en uygun tekniğin hangisi olduğunu sorun.

Ameliyattan önce doktorunuz işlem sırasında yapacaklarını gözden geçirmelidir. Çoğu zaman, diş hekimleri yeni diş eti çizgisini işaretlemek için bir kalem kullanır ve bir çizgi çizer. Bu sayede diş etinin ne kadar alınacağını veya diş eti çizgisinin nasıl yeniden şekilleneceğini tam olarak görebilirsiniz.

Bölgeyi uyuşturmak için lokal anestezik uygulanabilir. Bazen, en iyi uzun vadeli sonuçları elde etmek için diş eti şekillendirme sırasında diş kökünün önündeki kemik de çıkarılmalıdır.